Kedi

Mancacılık

Vicdan ve Merhametin Ortaya Çıkardığı Meslek.

Tarihimizde hayvan ve havyan sevgisine dair araştırma yapıldığında karşımıza çıkan en önemli mesleklerden biridir mancacılık.

Manca: Kedi köpek yiyeceği olarak geçmektedir kaynaklarda.

Mancacı ise bu yiyecekleri hazırlayarak satan kişidir.

Sokak hayvanları için hazırladıkları yiyecekleri satarak para kazanan bu kişiler günlerinin çoğunu sokak hayvanlarıyla birlikte geçirirlerdi.

Ticari bir kaygı ile edinilen bir meslek asla olmamıştır Mancacılık. Hayvan sevgisi, vicdan ve merhametin bir sonucudur.

Mahallesindeki, sokağındaki canları ya da herhangi bir sokak hayvanını beslemek isteyen kişiler ile mancacıların yolu kesişirdi daima. Ya Mancacıdan manca alıp hayvanlara dağıtırdı ya da mancacıya ücretini ödeyerek dağıtmasını isterdi.

Günümüzde böyle bir meslek grubu yok ancak hala Manacı gibi çalışan günümüz adlarıyla “Hayvan Severler” var. “Manca” isminin yerini ise “Mama” almış günümüzde.

İçinizdeki ufak bir kıpırtı ile sokakta yaşayan canlara yardım etmek isterseniz ve bir şey yapamıyorum diye düşünüyorsanız; etrafınıza şöyle bir bakmanız ve şehrinizde didinen STK’ları, gönüllüleri, barınakları bulmanız ve oralara yardımcı olmanız yeterli olur.

Yorumlar

En Çok Okunanlar