Köpek

Köpek Gezdirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya da evcil hayvan denince akla ilk gelen ve en çok beslenen canlılardan biridir köpekler.

Evlerimizi paylaştığımız bu canların ev dışında ihtiyaçları vardır. En temel iki ihtiyacı ise gezme ve oyundur.

Fiziksel aktivite köpekler için çok önemlidir. Her ne kadar dışarıya çıkarılan köpeklerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri akla gelse de en önemli unsur Fiziksel aktivite ve oyundur.

Enerji ile dolan hayvanlar bazen evin içine sığmaz olurlar. Bunun onüne geçebilmek için de köpeklerin düzenli olarak dışarıya çıkarılmaları ve gezdirilmeleri gerekmektedir.

Dışarı çıkarılan köpeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da “sizin” köpeği gezdirmenizdir, köpeğiniz sizi sürüklüyor ve gezeceğiniz güzergahı o belirliyorsa bu konuda profesyonel destek almanız gerekebilir. Unutmayın sürü psikolojisi ile hareket eden köpeklerin efendinin yani sürü liderinin kim olduğunu hissettirmek gerekir.

Köpeğinizi kontrol altında tutup hakimiyet sağlayabilmeniz için kullandığınız tasma ve aksesuarları dikkatli seçmelisiniz. Zira dışarda karşılaşabileceğiniz heyecan verici bir durum, ekonomik olmaları sebebiyle tercih edilen tasma ve aksesuarlardan kurtulmalarına ve istenmeyen bir durumla karşılaşmanıza neden olabilir.

Gezmek için seçtiğiniz alanlar köpeklerin rahat gezmeleri için uygun olmalıdır. Kalabalık , çocukların yoğun olarak bulunduğu ve diğer hayvanların serbestçe gezdiği ortamlar sizin için uygun olmayabilir. Her ne kadar evciliniz insan ve çocuk dostu olsa da kıskançlık heyecan v.b. şeyler nedeniyle istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için şehrinizde eğer varsa köpek parklarını tercih edebilirsiniz.

Köpeğinizi gezdirdiğiniz alanın hijyeni hem siz ve köpeğiniz hem de o çevreyi kullanan diğer fertler için önemlidir. Gezdirmek için seçtiğiniz alanlar köpeğinizin hijyeni için uygun olmalıdır. Ayrıca köpeğiniz gezdirirken yaptığı tuvaletleri temizlemeniz gerekir.

Köpeğiniz dışarıdan içeriye girmek istemeyebilir. Bunun önüne geçebilmek için onun yeterince yorulduğundan emin olmalısınız.

Sokakta karşılaştıkları diğer köpeklerle anlaştıkları sürece bir sorun yok. Büyük ya da küçük olmaları sorun oluşturmaz. Yeter ki anlaşabilsinler.

Yorumlar

En Çok Okunanlar