Balık

Fanusta Balık Beslenebilir mi? (Kesinlikle Hayır)

Bir çok balık severin hobiye başlama sebebi olsa da Fanuslar balıklar için sağlıklı ve kullanılabilecek bir şey değildir asla.

“Ben besliyorum, hiç de bir şey olmadı. Gayette yaşıyor. Abartmayın.” diyenleri duyar gibiyim.

Baştan söyleyeyim. Kendinizi bir tuvalette düşünün. Her gün size yemek ve su versinler. Aç kalmazsınız, yaşarsınız ama nasıl yaşarsınız.

  1. Fanusların asıl üretim amacı süs içindir. Balık beslemek için üretilmemiştir. Çiçek beslenebilir, çiçekler için çok da uygundur ama balık beslemeye asla uygun değildir.
  2. Boyut olarak küçük olmaları su değerlerinin olması gereken düzeyde tutulması için hiç de uygun değildir. Su değerleri olması gereken seviyede tutulamadığından balığın kolayca hastalanmasına hatta ölmesine neden olacaktır.
  3. Filtreleme, ısıtma ve gerekli ışıklandırmayı asla sağlayamazsınız. Biyolojik açıdan önemli olan bu işlemleri yapamayacağınız için balığa sağlıklı ortamı sunamayacağınız anlamına gelir.
  4. Fanus camı dış balık açısından bakıldığında dış bükey camdan oluşur. Bu da balığın ömrü boyunca şaşı bakarak eziyet çekmesine hatta kör olmasına neden olur. Işığı kırarak balığınızı stres ve hastalığa ittiğini de ekleyelim.
  5. Balıklar için yüzmek hayati öneme sahiptir. Fanusun içinde yüzmeden dibe çöken balığın hastalanma ihtimali oldukça yükselir ve ölümüne sebep olur.
  6. Temizlik işlemini gerektiği gibi yapmanız mümkün olmadığından .(her gün su değişimi yapsanız dahi -ki bu asla tavsiye edilmez-) balığın pisliği içinde yüzmesine sebep olacaksınız. Hele hele fanusta en çok satılan tür olan japon balığı ise.
  7. Su dengesi ve bakteri kültürü balıklar için çok önemlidir. Bir fanusta günlük su değişimi yaparak bunu asla sağlayamazsınız. Her su değişiminde balığı sıcak duştan çıkıp buzlu suya atlayan insana çevirirsiniz.
  8. Son olarak, akvaryumcularda neden satılıyor o zaman diye düşünebilirsiniz. Çoğu bilinçli esnaf artık satmıyor. Satanlar da büyük ihtimalle ticari kaygı ile satıyor. Arz talep dengesi diye de bir şey var. Siz talep etmezseniz onlarda satmazlar.
İlginizi Çekebilir:  Akvaryum Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler.
Yorumlar

En Çok Okunanlar