Kuş

Evinize Yarasa Girerse…

Evinize yarasa girerse ne yapmalısınız.

Özellikle yaz aylarında uçmayı yeni öğrenen yavru yarasaların evlere bir şekilde girdikleri görülmektedir.

Kimi zaman açık bir pencere boşluğundan içeri dalmaktalar. Kimi zamanda uçarken düştükleri balkonda açık kapıdan içeri sürünerek girmekteler.

Sebebi ya da şekli ne olursa olsun bir yarasa evinize girerse yapmanız gerekenler aslında çok basit.

  1. Sakin olun ve Telaşlanmayın.

Sakinliğiniz korumanız ve telaşa kapılmamanız ilk tavsiye edeceğimiz şeydir. Korkmanıza ya da endişelenmenize sebep olacak bir durumla karşı karşıya değilsiniz. İlk başta sakin olun.

2. Tüm perde ve pencereleri sonuna kadar açın. Odanın kapısını kapatın.

Eğer evin içinde uçuyorsa yapmanız gereken tek şey perdeleri ve pencereleri açıp; açık boşluktan dışarı çıkmalarını beklemek olmalıdır. Zaten bizim duymadığımız ses dalgaları ve yansımalarıyla yönlerin buldukları için pencere boşluğundan geri dönmeyen ses dalgaları onlara çıkmak için bir yön göstermiş olacaktır. Eğer sakin olabiliyorsanız odanın bir köşesinde durup çıkmalarını izleyebilirsiniz.

3. Bir şeylerle durdurmaya ya da düşürmeye çalışmayın.

Bir şeylerle vurmaya çalışmak hem odanın içinde korkmuş bir şekilde ordan oraya uçmalarına sebep olacaktır hem de korktukları için size ya da bir yerlere zarar görmelerine ya da zarar vermelerine neden olacaktır.

4. Böcek ilacı ya da su gibi şeyler sıkmayın.

Böcek ilacı ya da su o an için size bir çözüm üretmeyecektir. Aksine yine odada bir karmaşaya ve koşuşturmacaya sebep olacaktır. Ayrıca hiç bir etkisi de olmaz.

5. Eğer bir yere konmuş ise.

Yarasa bir yere tutunmuş, konmuş ya da sinmiş şekilde bekliyor ise yapmanız gereken şey kesinlikle elinizle dokunmadan kutu gibi bir şey vasıtasıyla üstünü kapatıp, alttan bir karton ittirmek suretiyle kutunun içinde kalmasını sağlamak ve dışarı bırakmaktır.

Her canlı gibi elinizi ısırarak sizden kurtulmak isteyebilir.

Yarasaların Aids, zoonoz v.b. virüsleri taşıyor olma ihtimallerinin yüksek olduğunu biliyor olsanız bunu hiç istemezsiniz.

Son olarak eldiven, bez v.b. şeylerle tutmaya çalışmak nasıl tutulacağını bilmediğimiz için yarasalar için sakıncalıdır. onları sakatlayabilir hatta ölümlerine sebep olabilirsiniz.

Yorumlar

En Çok Okunanlar