Haber

Bir Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Evinize ya da ailenize yeni bir arkadaş arıyorsanız ilk başvurmanız gereken yer Barınak ya da sahiplendirme ilanları olmalıdır.

Bir kedi 17-20 yıla kadar yaşayabilir. Hatta 20 yıldan fazla yaşayan kediler de vardır. Bir ömür boyu önemli bir sorumluluğunuz olacağını, onu terk edemeyeceğinizi ve atamayacağınızı unutmayın.

Kedinizi kısırlaştırmaktan çekinmeyin. Bu kedinizin daha uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlayacaktır. Dişi kedilerde meme kanseri ve üterüs enfeksiyonu olmaya yatkındır. Kışırlaştırma hem bu riskleri ortadan kaldırır hem de daha uysal ve sakin bir kediniz olmasını sağlar.

Kedinizi eve getirmeden önce tedarik etmeniz gereken tüm malzemeleri temin ettiğinizden emin olun. Tabak, mama, su kabı… gibi

Kedilerin tırnakları hayati uzuvlarıdır. Tırnaklarını çektirmek gibi bir hataya asla ama asla düşmeyin. Bunun yerine evinize bir tırmalama direği alın. Kedinizin tırnaklarını da iki ya da üç hafta da bir düzenli olarak kısaltmayı unutmayın. Böylece eşyalarınız, mobilyalarınız zarar görmez.

Kedinizi evinize getirdiğinizde ona zaman ayırın. Evde yalnız bırakıp gitmeyin. Diğer evcil hayvanlarınızla tanıştırırken de acele etmeyin ve sakin olun.

Kediler de tüm evciller gibi düzeni severler. Yemek, tuvalet, oyun, aşı, bakım gibi ihtiyaçlarını düzenli yapın, yaptırın.

Kedinizin yememesi gereken şeylerin listesini gözden geçirin. Bazı bitkiler kediler için tehlikeli denecek kadar toksik barındırır. Çiğ et, kuru üzüm, avokado kediler için iyi değildir. Süt kedilerin laktoz intöleransından dolayı kedinizi ishal yapar.

Kediler oynamayı çok sever. Oynaması için oyuncaklar alın ve onu oynatmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

En Çok Okunanlar