Çiftlik Hayvanları

Atatürk ve Hayvan Sevgisi

Gazi Mustafa Kemal; liderlik, devlet adamlığı, askerlik… vasıfları öne çıkan biri olsa da diğer yandan duygu yönü zengin karakteriyle de ön plana çıkar.

Hayvanları çok seven Atatürk, bir çok hayvanı sahiplenmiş, sevmiş ve ilgilenmiştir.

  1. ALEV VE CAN

Atatürk’ün iki köpeğinin ismidir Alev ve Can. Birçok tarihi kaynakta geçmektedir.

2. YARALI KARGA

Atatürk’ün beslediği bu yaralı karga iyileşene kadar Gazi’ye arkadaşlık etmiştir.

3. ALP

Atatürk’ün ilk köpeğinin ismidir. Seter cinsi olan ve Atatürk’ün hiç yanından ayırmadığı köpeği olan Alp, Gazi’nin odasında yatardı. Mustafa Kemal’in sabah uyanma saatini öğrenmiş olan Alp, Gazi’nin uyanma saatini geçirdiğinde yatağının başına gider, cibinliği açar ve kontrol ederdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ona cephede arkadaşlık eden Alp Nablus’ta bombardıman sırasında şaşırmış ve kaybolmuştur.

4. ALBER

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan Komutanlardan birine ait olan ve cephede kalan beyaz sarı renkteki av köpeği olan Alber’i Gazi Mustafa Kemal çok sevmiş ve sahiplenmiştir.

5. FOKS

Yalova ziyareti sırasında Atatürk’ün hayatına giren Foks Atatürk’ün bir çok fotoğrafında karşımıza çıkar. Atatürk’ün ayak ucunda uyurdu.

Foks Atatürk’ün yurt içinde yaptığı bir çok seyahette yanında bulunuyordu.

Foks bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk’ün elini ısırmıştır. Gazi Mustafa Kemal bu olaya hiç sinirlenmemiş ve pansuman esnasında olayla ilgili kısa ve net bir cümle kullanmıştır. Fenalık yapmak için ısırmadı.

6. SAKARYA

Atatürk’ün çok sevdiği ve devamlı bindiği atı Sakarya. Onunla özel olarak ilgilenirdi. Sakarya’yı Latife Hanım’a Hediye etmiştir.

ve son olarak…

Çankaya Köşkünde misafirleri herkesten önce karşılayan Beyaz Ankara Kedisi.

Yorumlar

En Çok Okunanlar