Balık

Akvaryum Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Evcil hayvan beslemek isteyenler arasında en yaygın olan ve tutulan hobilerden biri Akvaryum Hobisidir.

Evimizi, ofisimizi ya da istediğimiz herhangi bir yeri akvaryumla renklendirmeden önce dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

1.En başta belirtelim ki akvaryum hobisine gönül veren birçok insanın ilk sahip olduğu şey fanus olsa da “asla ama asla fanusta balık beslenmez”. Fanus çiçek içindir. Balık için değil.

2. Besleyeceğiniz balık türüne karar verdikten sonra balığınızın yaşayacağı minimum su hacmini araştırıp ona göre akvaryum seçimi yapmalısınız. Her ne kadar ticari kaygılarla mini akvaryum ve fanuslar satılsa da en düşük akvaryum hacmi 70 lt civarı olmalıdır.

3. Alabileceğiniz ve ilgilenebileceğiniz en büyük akvaryumu almayı tercih edin. Çünkü ilerleyen ay ve yıllarda keşke daha büyüğünü alsaydım deyip akvaryumunuzu büyütmek isteme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

4. Akvaryum ve gerekli ekipmanları beraber tedarik edin. Kuracağınız sistem için gerekli tüm ekipmanları temin etmeden akvaryum kurulumuna başlamayın.

5. Akvaryum için filitreleme sistemelerinden hangisini seçeceğinize karar verin. Hazır sistem, sump sistemi, iç ya da dış filitre tercih sizin. Ama alacağınız veya yaptıracağınız akvaryumu seçerken filitreleme sistemini mutlaka hesaba katmanız gerekir.

6. Müdahaleye ve temizlik için uygun boyutlarda ve şekide akvaryum tercih edin. Dip çekimi ya da acil hastalık müdahalelerinde zorlanacak bir akvaryum tercih etmenizi tavsiye etmeyiz.

İlginizi Çekebilir:  Evcil Hayvan Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler.
Yorumlar

En Çok Okunanlar